Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Disputa domeniu .ro (pentru nume companie ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Disputa domeniu .ro (pentru nume companie internationala)

Buna ziua,

voi fi cat se poate de succint:
"inculpata" - firma care a inregistrat si detine domeniul in discutie: Q
"victima" - firma internationala care are sediu si in Romania: A

Firma A: a fost si este o firma de renume mondial si chiar in Romania in domeniul sau. in Romania este din 1998!
Firma Q: in 2002 cumpara domeniul A.ro (exact numele firmei .ro). firma Q este un fel de pagini aurii online pe domeniul in care activeaza si firma A.
In 2005 firma Q contacteaza firma A pentru colaborare, adica strict pe partea de promovare a datelor de contact ale firmei A in site-ul firmei Q.
Contractul se deruleaza in perioada 2005-2008. In aceasta perioada firma Q informeaza firma A(zic eu neoficial, intrucat nu exista contract sau document oficial din care sa reiasa acest lucru) ca drept bonus se ofera sa creeze domeniul A.ro care sa directioneze vizitatorii catre A.com.
In 2008 s-a incheiat orice colaborare cu firma Q, insa A.ro a continuat sa directioneze catre A.com. tot in 2008 s-a propus firmei A sa plateasca o taxa lunara pentru mentinerea domeniului .ro. Firma A a refuzat un astfel de contract la momentul respectiv.
In 2013 firma A a luat legatura cu Q in ideea de a prelua in mod corect si oficial domeniul A.ro. In acel moment firma Q a pretins o plata retroactiva de 8-9eur/luna pentru toata perioada 2009-2013 + pentru perioada urmatoare pentru care se dorea contractul. Au refuzat vanzarea pentru aprox 90eur a domeniului (propunere venita din partea firmei A).
Motivatia firmei Q la aceasta propunere: firma Q oricum castiga de pe urma A.ro (fara sa vina macar cu o alta propunere de vanzare!). In final s-a renuntat si in 2013 la orice discutie cu firma Q.
In 2015 firma Q, in urma unor discutii telefonice in care a fost rugata sa schimbe adresa de redirectionare (intervenisera ceva modificari la adresa A.com/romania), a inlocuit redirectionarea cu o pagina in constructie cu o asa-zisa firma din cu totul alt domeniu. In acest moment pe A.ro apare: A - forum roman in fotografie; pagina in constructie.
Consider acest lucru ca afectand imaginea firmei A, in primul cand pentru ca A este o denumire de referinta in domeniul sau, iar A.ro este o adresa web mai mult decat intuitiva pentru cei care doresc sa caute info despre firma A, mai ales ca in toata aceasta perioada a dus vizitatorii exact unde trebuia!
Desi avem de cativa ani domeniul A-ro.ro, clientii firmei A sunt tentati sa intre la A.ro.
Mai mentionez urmatoarele:
- faptul ca firma A are marca inregistrata international inca din anii '70-'80.
- din 2005 pana in 2015 A.ro a directionat tot timpul catre locatia corecta (A.com/ro)
- consider ca orice serviciu care nu se plateste se inchide complet, nu functioneaza pentru a se pretinde plata pentru servicii prestate
- pe una din facturile din 2008 apare la adresa site-ului: www.A.ro insa doar la antetul firmei A (unde sunt mentionate datele firmelor). In rest nu se face nicaieri vreo referire - nici macar ca acesta a reprezentat vreun bonus.

Care ar fi pasii pentru a obtine domeniul?

Multumesc!
George_M, utilizator
Firma care are marca internatională nu are nici un drept asupra domeniului de internet. în schimb, aceasta poate obține domeniul de internet doar cu îndeplinirea unor condiții stricte și dacă deținătorul domeniului de internet are un comportament abuziv.
1. Mergand pe acest principiu, daca as fi fost primul detinator al domeniului coca-cola.ro as fi fost 100% indreptatit sa-l detin si sa-mi creez un magazin online de ...biciclete (ca exemplu)?
2. Cum vi se pare comportamentul firmei Q din prezentarea de mai sus?
3. Care ar fi acele conditii stricte pe care firma ar trebui sa le indeplineasca?
George_M, utilizator
1. Singur ați descris un comportament abuziv;
2. E nevoie de studierea temeinică a tuturor aspectelor cazului. Nu e așa simplu...
3. După studierea cazului se poate răspunde în mod profesional.
Multumesc pentru clarificari.
O ultima intrebare as mai avea: ce sanctiuni s-ar putea aplica in cazul unui astfel de abuz (exceptand, evident anularea dreptului asupra respectivului domeniu)? Fiind vorba, ma gandesc, de deteriorarea imaginii unei firme.
Simplu: folosirea cu rea credinta sau pentru specula/santaj a unui domeniu duce la pierderea lui. Vezi de ex. [ link extern ]

si www.avocatnet.ro/content/art...

si [ link extern ]

tgeorgescu, utilizator